23rd Annual Annie Award Nominees and Winners (1995)

PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated Feature

  • “Pocahontas” Walt Disney Feature Animation
  • “A Goofy Movie” Walt Disney Television Animation
  • “The Swan Princess” Rich Entertainment

Best Animated Video Production

  • “Gates of the Mind’s Eye” Miramar
  • “Opera Imagineria” Miramar
  • “The Land Before Time, Part II” Universal Cartoon Studios
  • “Macross Plus, Volume One” Big West, Macross Plus Project, Hero Co., Ltd.
  • “Macross Plus, Volume Two” Big West, Macross Plus Project, Hero Co., Ltd.

Best Animated Interactive Production

  • “Cadillacs and Dinosaurs” Duck Soup Productions
  • “Crayon Factory” Sidewalk Studio, a division of Philips Media, Inc.
  • “Full Throttle” LucasArts Entertainment Co.
  • “The Adventures of Hyperman” IBM Illumina Productions, Inc. and Bull Dolphin, Inc., MGM Animation
  • “KIA Interactive” Digital Evolution

Best Animated Promotional Production

  • “John Dough” Citibank, Optimus, Inc.
  • “Wile E. Coyote – Helicopter” Eveready Batteries, Warner Bros. Animation
  • “Canary Boom” Felix the Cat, Film Roman
  • “Chicago Blues” Shell Oil, R/Greenberg Associates
  • “Unforgettable Classics” The Simpsons, Film Roman, Fox

Best Animated Short Subject

  • “Dexter’s Laboratory” Hanna-Barbera
  • “Driving Mr. Pink” MGM Animation
  • “George and Junior’s Christmas Spectacular!” Hanna-Barbera
  • “Interview with Tallulah, Queen of the Universe” Queen of the Universe Productions
  • “Johnny Bravo” Hanna-Barbera

Best Animated Television Program

  • “Batman: the Animated Series” Warner Bros. Animation
  • “Steven Spielberg Presents Animaniacs” Warner Bros. Animation
  • “The Maxx” MTV Animation, Rough Draft Studios
  • “The Simpsons" Gracie Films, Film Roman
  • “The Tick” Sunbow Productions, Graz Entertainment

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Best Individual Achievement for Creative Supervision in the Field of Animation

  • Ben Edlund, Co-Producer, The Tick
  • John Eng, Director, Duckman
  • Al Jean, Mike Reisee, Executive Producers, The Critic
  • Frank Paur, Greg Weisman, Producers, Gargoyles
  • Greg Vanzo, Supervising Director, The Maxx

Best Individual Achievement for Production Design in the Field of Animation

  • Rasoul Azadani, Layout Artistic Supervisor, Pocahontas
  • Michael Giaimo, Art Director, Pocahontas
  • Adrian Penn, Art Director, Weiss Energy Hall: The Origin of Energy
  • Kazuyoshi Takeuchi,Production Designer, Gargoyles
  • Fred Warter, Production Designer, A Goofy Movie

Best Individual Achievement for Storyboarding in the Field of Animation

  • Warwick Gilbert, Storyboard Artist, Disney’s Aladdin: The Lost Ones
  • Denise Koyama, Storyboard Artist, Disney’s Aladdin: The Secret of Dagger Rock
  • Brian Pimental, Story Supervisor, A Goofy Movie
  • Genndy Tartakovsky, Storyboard Artist, Dexter’s Laboratory
  • Kazuo Terada, Storyboard Artist, Gargoyles: Reawakening

Voice Acting in the Field of Animation

  • Jeff Bennett as the voice of Johnny Bravo, “Johnny Bravo”
  • Nancy Cartwright as the voice of Bart Simpson, “The Simpsons”
  • Jim Cummings as the voice of Mr Bumpy, “Bump in the Night”
  • Tress MacNeille as the voice of Dot Warner, “Animaniacs”
  • Rob Paulsen as the voice of Yakko Warner, “Animaniacs”

Best Individual Achievement for Music in the Field of Animation

  • Phillip Appleby, Composer, Theodore Geisel (Dr. Seuss) Lyricist - Dr. Seuss’ Daisy may Mayzie
  • Partick DeRemer, Roy Freeland, Songwriters - “121” and “Stand Out” A Goofy Movie
  • Alan Menken, Composer, Stephen Schwartz, Lyricist – Pocahontas
  • Richard Stone, Supervising Composer – Animaniacs
  • Shirley Walker, Supervising Composer – Batman: the Animated Series

Best Individual Achievement for Animation

  • Chris Buck, Supervising Animator, “Grandmother Willow” – Pocahontas
  • Dominique Monfrey, Animation Supervisor – A Goofy Movie
  • David Pruiksma, Supervising Animator, “Flit” – Pocahontas
  • Nik Ranieri, Supervising Animator, “Meeko” – Pocahontas
  • Cynthia Wells, Animator – Interview with Tallulah, Wueen of the Universe

Best Individual Achievement for Writing in the Field of Animation

  • Ben Edlund, Richard Liebmann-Smith, The Tick “The Tick vs. Arthur’s Band Account”
  • Peter Gaffney, Paul Germain, Jon Greenberg, Rachael Lipman, The Rugrats: A Rugrats Passover
  • Doug Langdale, Disney’s Aladdin: Do the Rat Thing
  • Michael Reaves, Gargoyles: Deadly Forcce
  • John Semper, Spider-Man: Day of the Chameleon

JURIED AWARDS

Winsor McCay Award

  • Jules Engel
  • Vance Gerry
  • Dan McLaughlin

June Foray Award

  • June Foray

Certificate of Merit

  • King Features
  • Sarah Baisley
  • Dave Brain
  • Gary Lah
  • Amanda Haas
  • Ginny Swift