28th Annual Annie

Award Nominees and Winners (2000)

Category # 1 • Outstanding Achievement in An Animated Home Video Production

  • "Scooby-Doo and the Witch's Ghost" Hanna Barbera / Warner Bros. Animation
  • Steven Spielberg Presents "Wakko's Wish" Warner Bros. Animation
  • "Bartok the Magnificent" 20th Century Fox Animation
  • "Mickey's Once Upon a Christmas" Walt Disney Television Animation
  • "An Extremely Goofy Movie" Walt Disney Television Animation

Category # 2 • Outstanding Achievement in An Animated Theatrical Feature

  • "Fantasia / 2000" Walt Disney Pictures
  • "Toy Story 2" Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios
  • " The Road to El Dorado" Dreamworks SKG
  • "Chicken Run" Pathe, Aardman & Dreamworks SKG
  • "Titan A.E." 20th Century Fox Animation

Category # 3 • Outstanding Achievement for an Animated Production Produced for Electronic Media

  • "Hairballs" Film Roman / Level13.net
  • Bill Bilkman "Getting Rich While Working From Home" The Romp Inc.
  • "Elmo Aardvark, Outer Space Detective" Renegade Animation, Inc.
  • Space is Dum Episode 11 " Gay Monkey Mummy Part 2" wildbrain.com, Inc.

Category # 4 • Outstanding Achievement in An Animated Short Subject

  • "For the Birds" Pixar Animation Studios
  • "Quick Draw El Kabong" Wild Brain, Inc.
  • "John Henry" Walt Disney Pictures
  • "Little Go Beep" Warner Bros. Classic Animation
  • "Ghost of Stephen Foster" Matthew Nastuk, Raymond S. Persi

Category # 5 • Outstanding Achievement in An Animated Special Project

  • "Pajama Party" Show Opening Wild Brain, Inc.
  • "The Jeffersons' "Starship" Image Spot Nickelodeon / Nick At Nite
  • "The Scooby Doo Project" Cartoon Network
  • "The Bob Clampett Show - Open" Cartoon Network

Category # 6 • Outstanding Achievement in An Animated Television Commercia

  • "Carpool" Village Pantry Renegade Animation, Inc.
  • "Genie" Mirinda Will Vinton Studios
  • "Playa's Delight - Kevin Garnett" Nike Wild Brain, Inc.
  • "About Face" Crayola Acme Filmworks, Inc.
  • "Elves" Web TV Acme Filmworks, Inc.

Category # 7 • Outstanding Achievement in a Daytime Animated Television Program

  • "Recess" Walt Disney Television Animation
  • "Angry Beavers " Nickelodeon Animation Studios
  • "Batman Beyond" Warner Bros. Animation
  • "Warner Bros' Histeria!" Warner Bros. Animation
  • "Mickey Mouseworks" Wait Disney Television Animation

Category # 8 • Outstanding Achievement in a Primetime or Late Night Animated Television Program

  • "The PJ's" Imagine Television / Will Vinton Studios
  • "Futurama" The Curiosity Co. / 20th Century Fox Television
  • "The Simpsons" Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television
  • "Dexter's Laboratory" Hanna-Barbera
  • "Spy Groove" MTV Animation

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT

Category # 9 • Outstanding Individual Achievement for Character Animation

  • Sean P. Mullen "Stuart Little"
  • Eric Goldberg Fantasia / 2000
  • Doug Sweetland "Toy Story 2"
  • Rodolphe Guenoden "The Road to El Dorado"
  • David Brewster "The Road to El Dorado"

Category # 10 • Outstanding Individual Achievement for Effects Animation

  • Robert Bredon "Stuart Little"
  • Julian Hynes "Titan A.E."
  • Simon O'Connor "Dinosaur"
  • Doug Ikeler "The Road to El Dorado"
  • Ted C. Kierscey "Fantasia / 2000"

Category # 11 • Outstanding Individual Achievement for Directing in an Animated Television Production

  • Kyounghee Lim, & Boohwan Lim King of the Hill "Won't You Pimai Neighbor"
  • Brian Sheesley Futurama "Why Must I Be A Crustacean In Love"
  • Susie Dietter Futurama "A Bicyclops Built for Two"
  • Kirk Tingblad Johnny Bravo "Noir Johnny"

Category # 12 • Outstanding Individual Achievement for Directing in an Animated Feature Production

  • Ralph Zondag, & Eric Leighton, "Dinosaur"
  • John Lasseter, Lee Unkrich, & Ash Brannon, "Toy Story 2"
  • Nick Park & Peter Lord "Chicken Run"
  • Jun Falkenstein "The Tigger Movie"
  • Hayao Miyazaki "Princess Mononoke" (English Language Version)

Category # 13 • Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Television Production

  • Alf Clausen (Music) The Simpsons "Behind the Laughter"
    Dan Sawyer & Fred Newman (Songwriters) PB & J Otter "Hope Castle"
  • Walter Murphy (Music) Family Guy "Dammit Janet"
  • Richard Stone, Steve Bernstein, Julie Bernstein Gordon L. Goodwin & Timothy Kelly (Composers) Warner Bros' Histeria! "Big Fat Baby Theatre"
  • Stephen James Taylor (Composer) Mickey Mouseworks "Halloween"

Category # 14 • Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Feature Production

  • James Newton Howard (Music) "Dinosaur"
  • Randy Newman (Composer, Songs and Music) "Toy Story 2"
  • Hans Zimmer, John Powell / Elton John & Tim Rice (Music) "The Road to El Dorado"
  • Richard Stone, Steve Bernstein, Julie Bernstein Gordon L. Goodwin & Timothy Kelly (Composers) Steven Spielberg Presents " Wakko's Wish"
  • Richard M. Sherman & Robert B. Sherman (Words and Music) " Round My Family Tree" "The Tigger Movie"

Category # 15 • Outstanding Individual Achievement for Production Design In an Animated Television Production

  • Nelson Lowry The PJs "What's Eating Juicy Hudson?"
  • Glen Hanson "Spy Groove"
  • Nollan Obena Max Steel "Sphinxes"
  • Bob Doucette "Detention"
  • John R. Dilworth Courage The Cowardly Dog "A Night at the Katz Motel"

Category # 16 • Outstanding Individual Achievement for Production Design In an Animated Feature Production

  • Susan McKinsey Goldberg "Fantasia / 2000"
  • Paul Brizzi / Gaetan Brizzi & Carl Jones "Fantasia / 2000"
  • William Cone & Jim Pearson "Toy Story 2"
  • Christian Schellewald "The Road to El Dorado"
  • Philip A. Cruden "Titan A.E."

Category # 17 • Outstanding Individual Achievement for Storyboarding In an Animated Television Production.

  • Sean Song Max Steel "Sharks"
  • Mary Hanley Johnny Bravo "Noir Johnny"
  • Nancy Beiman "Little Angelita"
  • Amber DeForest The Weekenders "Makeover"
  • Rossen Varbinov Mickey Mouseworks "Halloween"

Category # 18 • Outstanding Individual Achievement for Storyboarding In an Animated Feature Production

  • Thom Enriquez "Dinosaur"
  • Dan Jeup & Joe Ranft "Toy Story 2"
  • Jeff Snow "The Road to El Dorado"

Category # 19 • Outstanding Individual Achievement for Writing In an Animated Television Production

  • Garland Testa King of the Hill "Aisle 8A"
  • Robert Goodman Batman Beyond "Zeta"
  • Steve Young "Olive, The Other Reindeer"
  • Chris Savino The Powerpuff Girls "Dream Scheme"

Category #20 • Outstanding Individual Achievement for Writing In an Animated Feature Production

  • John Lasseter, Pete Docter, Ash Brannon Andrew Stanton, Rita Hsiao, Doug Chamberlin & Chris Webb "Toy Story 2"
  • Karey Kirkpatrick "Chicken Run"
  • M. Night Shyamalan & Greg Booker "Stuart Little"

Category # 21 • Outstanding Individual Achievement for Voice Acting By a Female Performer in an Animated Feature Production

  • Della Reese As the voice of Eema "Dinosaur"
  • Joan Cusack As the voice of Jessie "Toy Story 2"
  • Tress MacNeille As the voice of Dot Steven Spielberg Presents "Wakko's Wish"

Category # 22 • Outstanding Individual Achievement for Voice Acting By a Male Performer in an Animated Feature Production

  • Tim Allen As the voice of Buzz Lightyear "Toy Story 2"
  • Armand Assante As the voice of Tzekel-Kan "The Road to El Dorado"
  • Maurice LaMarche As the voice of The Brain Steven Spielberg Presents "Wakko's Wish"
  • Bill Farmer As the voice of Goofy "An Extremely Goofy Movie"
  • Nikita Hopkins As the voice of Roo "The Tigger Movie"

Category # 23 • Outstanding Individual Achievement for Voice Acting By a Female Performer in an Animated Television Production

  • Brittany Murphy As the voice of Luanne Platter King of the Hill "Movin on Up"
  • Kathleen Barr As the voice of Wheezie "Dragon Tales"
  • Tress MacNeille As the voice of The World's Oldest Woman Warner Bros' Histeria! "Euro-Mania"
  • Christine Cavanaugh As the voice of Dexter Dexter's Laboratory "Ego Trip"
  • April Winchel As the voice of Ms. Finster Recess "A Great State Affair"

Category # 24 • Outstanding Individual Achievement for Voice Acting By a Male Performer in an Animated Television Production

  • Mike Judge As the voice of Hank Hill King of the Hill "Hanky Panky"
  • David Warner As the voice of Ra's Al Ghul "The New Batman/Superman Adventures"
  • Dan Castellaneta The voice of The Postman "Olive, The Other Reindeer"
  • Jason Michas As the voice of Zak "Dragon Tales"

JURIED AWARDS

Category # 25 • Technical Achievement Award

  • "Walking with Dinosaurs"

Category # 26 • June Foray Award

  • Linda Simensky

Category # 27 • Winsor McCay Award

  • Norman McCabe: With a career spanning more than sixty-five years, Norm McCabe has worked for many animation studios, including Hanna-Barbera, Filmation, DePatie-Freleng, Marvel and Warner Bros. Television Animation, but he is perhaps best known for his tenure as animator and director at the Leon Schlesinger Looney Tunes Studio in the 1930's and 40's.
  • Hoyt Curtin: As a composer and music director for Hanna-Barbera from the 1950's to the 1990's, Hoyt Curtain created the music for some of television's memorable theme songs, including those for The Flintstones, The Jetsons, Top Cat and Jonny Quest.
  • Lucille Bliss: One of the most versatile voice actresses in the business, Lucille Bliss has vocally created hundreds of characters, most notable Crusader Rabbit -- television's first animated star -- and Smurfette in The Smurfs.

Category # 28 • Special Achievement in Animation

  • "Bob Clampett's Beany and Cecil The Special Edition" Robert Clampett, Jr.

Category # 29 • Certificates of Merit

  • Jerry Beck
  • Mark Zavad
  • Bob Miller