31st Annie Awards (2004)

Nominees & Winners

Production Categories

1. Best Animated Feature
"Brother Bear"

Walt Disney Pictures

"Finding Nemo"

Pixar Animation Studios

"Looney Tunes: Back In Action"

Warner Bros.

"Millennium Actress"

Go Fish Pictures

"Triplets of Belleville"

Les Armateurs

2. Outstanding Achievement in an Animated Home Entertainment Production
"101 Dalmatians II: Patch's London Adventure"

DisneyToon Studios

"The Animatrix"

Silver Pictures/Warner Home Video

"Rolie Polie Olie: The Baby Bot Chase" Nelvana Limited/Sparkling

"Disney's Stitch! The Movie"

Walt Disney Television Animation

3. Outstanding Achievement in an Animated Short Subject
"Ananda"

Vinton Studios

"Boundin"

Pixar Animation Studios

"Boys Night Out"

Barley Films LTD

"Destino"

Walt Disney Pictures

"Nibbles"

Acme Filmworks

4. Outstanding Achievement in an Animated Television Commercial
Bombay "Drift"

Psyop Inc.

Colorado Lottery "Woodcut"

Acme Filmworks

Lamisil: "It's Alive"

Wild Brain Inc.

Wisconsin Lottery "Casino"

Acme Filmworks

5. Outstanding Achievement in an Animated Television Production
"Captain Sturdy"

Renegade Animation

"The Fairly OddParents"

Nickelodeon

"Samurai Jack"

Cartoon Network Studios

"The Simpsons"

Gracie Films

"Spider-Man Animated Series"

Adelaide Productions, Inc.

6. Outstanding Achievement in an Animated Television Production Produced For Children
"ChalkZone"

Nickelodeon

"Duck Dodgers"

Warner Bros. Animation

"Jakers! The Adventures of Piggley Winks"

Mike Young Productions, Inc.

"JoJo's Circus"

Cartoon Pizza, Inc. and Cuppa Coffee Studios

"The Adventures of Jimmy Neutron, Boy Genius"

Nickelodeon & DNA Productions

Achievement Categories

7. Character Animation
Anthony DeRosa "Looney Tunes: Back In Action"

Dave DeVan "Finding Nemo"

Byron Howard "Brother Bear"

Gini Santos "Finding Nemo"

Doug Sweetland "Finding Nemo"

8. Character Design in an Animated Feature Production
Rune Brandt Bennicke "Brother Bear"

Carter Goodrich "Sinbad"

Ricky Nierva "Finding Nemo"

9. Character Design in an Animated Television Production
Andrew Bialk "The Powerpuff Girls: Save Mojo"

Matt Danner "Xiaolin Showdown"

Andy Suriano "Samurai Jack

Episode XXXV"

Shannon Tindle "The Proud Family: Culture Shock"

10. Directing in an Animated Feature Production
Sylvain Chomet "Triplets of Belleville"

Eric Goldberg "Looney Tunes: Back In Action"

Satoshi Kon "Millennium Actress"

Andrew Stanton & Lee Unkrich "Finding Nemo"

11. Directing in an Animated Television Production
Mike Gasaway

The Adventures Jimmy Neutron: "Operation: Rescue Jet Fusion!"

Steven Dean Moore

The Simpsons: "'Scuse Me While I Miss The Sky"

Rob Renzetti

My Life As A Teenage Robot "Ragged Android"

Genndy Tartakovsky and Robert Alvarez

Samurai Jack: "The Birth of Evil"

Darrell Van Citters

Captain Sturdy: "The Originals"

12. Effects Animation
Martin Nguyen

"Finding Nemo"

Justin Ritter

"Finding Nemo"

Dave Stephens

"Haunted Mansion

Jason Wolbert

"Brother Bear"

Madoka Yasuet

"Piglet's BIG Movie"

13. Music in an Animated Feature Production
Phil Collins & Mark Mancina "Brother Bear"

Harry Gregson-Williams "Sinbad"

Thomas Newman "Finding Nemo"

14. Music in an Animated Television Production
Alf Clausen, Ian Maxtone-Graham, Ken Keeler

The Simpsons - "Dude, Where's My Ranch?"

Robert Kral, Wayne Coyne, Steven Drozd

Duck Dodgers - "Shiver Me Dodgers"

Ken Keeler

Futurama "The Devil's Hands Are Idle Playthings"

Lolita Ritmanis, Kristopher Carter, Michael McCuistion, Andy Sturmer

Teen Titans "Divide & Conquer"

15. Production Design in an Animated Feature Production
Ralph Eggleston

"Finding Nemo"

Seth Engstrom

"Sinbad"

Bill Perkins

"101 Dalmatians II: Patch's London Adventure"

Robh Ruppel

"Brother Bear"

Raymond Zibach

"Sinbad"

16. Production Design in an Animated Television Production
Seonna Hong

"My Life As A Teenage Robot"

Joseph Holt

"My Life As A Teenage Robot"

Scott Wills

"Samurai Jack - The Birth of Evil"

Mark Whiting

"Duck Dodgers"

17. Storyboarding in an Animated Feature Production
Holly Forsyth

"The Jungle Book 2"

Sharon Forward

"The Jungle Book 2"

Chris Otsuki

"The Jungle Book 2"

Dave Prince

"The Jungle Book 2"

Dean Roberts

"101 Dalmatians II: Patch's London Adventure"

18. Storyboarding in an Animated Television Production
Tim Divar

"He Man & The Masters of The Universe - Power of Grayskull"

Enrique Braxton May

"ChalkZone - Pumpkin Love"

Kyle Menke

"Spider-Man - Keeping Secrets"

Dave Thomas

"The Fairly OddParents - Pipe Down"

Matt Youngberg

"Teen Titans - Switched"

19. Voice Acting in an Animated Feature Production
Joe Alaskey as the voice of Daffy Duck

"Looney Tunes: Back In Action"

Jim Cummings as the voice of Kaa

"The Jungle Book 2"

Ellen DeGeneres as the voice of Dory

"Finding Nemo"

Miyoko Shoji as the voice of Chiyoko Fujiwara

"Millennium Actress"

Jeremy Suarez as the voice of Koda

"Brother Bear"

20. Voice Acting in an Animated Television Production
Bob Bergen as the voice of Eager Young Space Cadet

"Duck Dodgers"

Jeff Garcia as the voice of Sheen Estevez

"The Adventures of Jimmy Neutron - Nightmare in Retroville"

Janice Kawaye as the voice of Jenny

"My Life As A Teenage Robot"

Candi Milo as the voice of Mrs. Wakeman

"My Life As A Teenage Robot"

Tara Strong as the voice of Dannon O'Mallard

"Jakers! The Adventures of Piggley Winks"

21. Writing in an Animated Feature Production
Sylvain Chomet

"Triplets of Belleville"

Satoshi Kon, Sadayuki Murai

"Millennium Actress"

Jim Kammerud, Brian Smith

"101 Dalmatians II: Patch's London Adventure"

Tab Murphy, Lorne Cameron, David Hoselton, Steve Bencich, Ron J. Friedman

"Brother Bear"

Andrew Stanton, Bob Peterson, Dave Reynolds

"Finding Nemo"

22. Writing in an Animated Television Production
Paul Dini

"Justice League - Comfort & Joy"

Tony Gama-Lobo, Rebecca May

"King of the Hill - Reborn to be Wild"

Patric Verrone

"Futurama - The Sting"

William Waldner

"Captain Sturdy - The Originals"

Matt Warburton

"The Simpsons - Three Gays of the Condo"

Juried Award Categories

June Foray Award - For significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation.
Martha Sigall

Winsor McCay Award - Recognition of lifetime or career contrributions to the art of animation.
Gene Deitch

John Hench

Thurl Ravenscroft

Ub Iwerks Award
Scott Johnston

Certificate of Merit
David Derks

Mike Judge/Don Hertzfeldt (Team)