34th Annie Awards (2007)

Nominees & Winners

Production Categories

1. Best Animated Feature
Cars – Pixar Animation Studios

Happy Feet – Warner Bros. Pictures presents in association with Village Roadshow Pictures, a Kennedy Miller Production in association with Animal Logic Film

Monster House – Columbia Pictures Presents an ImageMovers/Amblin Production

Open Season – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures

Over The Hedge – DreamWorks Animation

2. Best Home Entertainment Production
Bambi II – DisneyToon Studios

The Adventures of Brer Rabbit – Universal Animation Studios

Winnie the Pooh: Shapes & Sizes – DisneyToon Studios

3. Best Animated Short Subject
Adventure Time – Nickelodeon

Fumi and the Bad Luck Foot – Thunderbean Animation

No Time For Nuts – Blue Sky Studios

Weird Al Yankovic “Don’t Download This Song” – Acme Filmworks

4. Best Animated Television Commercial
Candy Factory – Ka-chew!/Screen Novelties

ESPN “Believe” – Laika/house

Hilton “Dancing Couple” – Acme Filmworks

St. Louis Zoo “Giraffe” – Z Animation

United Airlines “Dragon” – DUCK Studios

5. Best Animated Television Production
Charlie and Lola – Tiger Aspect Productions

Foster’s Home for Imaginary Friends – Cartoon Network Studios

King of the Hill – Twentieth Century Fox TV

The Fairly OddParents – Nickelodeon

Wow! Wow! Wubbzy!" is produced by Bolder Media, Inc. in association with Film Roman, a Starz Company

6. Best Animated Video Game
Flushed Away The Game – D3 Publisher of America, Inc.

Monster House – THQ, Inc.

SpongeBob SquarePants: Creature From the Krusty Krab – THQ, Inc.

Achievement Categories

7. Animated Effects
Scott Cegielski – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

Keith Klohn – “Cars” – Pixar Animation Studios

David Stephens – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures

Erdem Taylan – “Cars” – Pixar Animation Studios

John David Thornton – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios

8. Character Animation in a Television Production
Joshua Jennings – “Moral Orel” – ShadowMachine Films

Eileen Kohlhepp – “Family Guy” – Fox TV

Sihanouk Mariona – “Robot Chicken” – ShadowMachine Films

Yu Jae Myung – Avatar “The Blind Bandit” – Nickelodeon

9. Character Animation in a Feature Production
Line Andersen – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

Carlos Baena – “Cars” – Pixar Animation Studios

Gabe Hordos – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

Bobby Podesta – “Cars” – Pixar Animation Studios

Kristof Serrand – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

10. Character Design in a Television Production
Ben Balistreri – Danny Phantom “King Tuck” – Nickelodeon

Mike Kunkel – The Life & Times of Juniper Lee “Party Monsters” – Cartoon Network Studios

Carlos Ramos – The X’s “Homebody” – Nickelodeon

Eric Robles – The X’s “You Only Sneeze Twice” – Nickelodeon

11. Character Design in a Feature Production
Peter de Sève – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios

Carter Goodrich – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures

Nicolas Marlet – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

12. Directing in a Television Production
Shaun Cashman – The Grim Adventures of Billy & Mandy “Hill Billy” – Cartoon Network Studios

Craig McCracken – Foster’s Home for Imaginary Friends “Bus the Two of Us” – Cartoon Network Studios

Guy Vasilovich – Growing Up Creepie “The Tell-Tale Poem” – Mike Young Productions

Giancarlo Volpe – Avatar “The Drill” – Nickelodeon

13. Directing in a Feature Production
David Bowers & Sam Fell – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

Tim Johnson & Karey Kirkpatrick – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

Gil Kenan – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment

John Lasseter – “Cars” – Pixar Animation Studios

Carlos Saldanha – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios

14. Music in a Television Production
Brad Benedict, Mark Fontana & Erik Godal – Squirrel Boy “A Line in the Sandwich” – Cartoon Network Studios

John King – Shorty McShorts’ Shorts “Boyz on Da Run Part 1” – Walt Disney Television Animation

Steve Marston – Jakers! “The Gift” – Mike Young Productions

James L. Venable & Jennifer Kes Remington – Foster’s Home for Imaginary Friends “One False Movie” – Cartoon Networks Studios

15. Music in a Feature Production
John Debney – “The Ant Bully” – Warner Bros. Pictures Presents in Association with Legendary Pictures, a Playtone Production in Association with DNA Productions

Gordon Goodwin – “Bah Humduck! A Looney Tunes Christmas” – Warner Bros. Animation

Laura Karpman – “A Monkey’s Tale” – Dedica Group

Randy Newman – “Cars” – Pixar Animation Studios

John Powell – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios

16. Production Design in a Television Production
Martin Ansolabehere – Foster’s Home for Imaginary Friends “Good Wilt Hunting” – Cartoon Network Studios

Alan Bodner

The Life and Times of Juniper Lee “Water We Fighting For” - Cartoon Network Studios

Bob Boyle – Wow! Wow! Wubbzy – “Tale of Tails” – Produced by Bolder Media, Inc. in association with Film Roman, a Starz Company

Dan Krall – My Gym Partner’s A Monkey “Grub Drive” – Cartoon Network Studios

Sue Mondt – Camp Lazlo “Hard Days Samson” – Cartoon Network Studios

17. Production Design in a Feature Production
William Cone – “Cars” – Pixar Animation Studios

Andy Harkness – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures

Michael Humphries – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures

Paul Shardlow – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

Pierre-Olivier Vincent – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

18. Storyboarding in a Television Production
Troy Adomitis

American Dragon: Jake Long “Breakout” – Walt Disney Television Animation

Ben Balistreri – Danny Phantom “Urban Jungle” – Nickelodeon

Li Hong – The X’s “You Only Sneeze Twice” – Nickelodeon

Shaut Nigoghossian – Danny Phantom “Reality Trip” – Nickelodeon

Adam Van Wyk – Hellboy “Sword of Storms” – Film Roman, a Starz Media Co.

19. Storyboarding in a Feature Production
Thom Enriquez “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

William H. Frake III “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios

Gary Graham “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

Kris Pearn “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures

Simon Wells “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

20. Voice Acting in a Television Production
Keith Ferguson – Voice of Blooregard – Foster’s Home for Imaginary Friends “Squeeze the Day” – Cartoon Network Studios

Eartha Kitt – Voice of Yzma – The Emperor’s New School “Kuzclone” – Walt Disney Television Animation

Mila Kunis – Voice of Meg Griffin – Family Guy “Barely Legal” – Fuzzy Door Productions

Russi Taylor – Voice of Ferny – Jakers! “Mi Galeon” – Mike Young Productions

Patrick Warburton – Voice of Kronk – The Emperor’s New School “Kuzclone” – Walt Disney Television Animation

21. Voice Acting in a Feature Production
Maggie Gyllenhaal – Voice of Zee – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment

Sam Lerner – Voice of Chowder – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment

Spencer Locke – Voice of Jenny – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment

Ian McKellan – Voice of the Toad – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

Wanda Sykes – Voice of Stella – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation

22. Writing in a Television Production
Kirker Butler – Family Guy “Barely Legal” – Fuzzy Door Productions

Ian Maxtone-Graham – The Simpsons “The Seemingly Neverending Story” – Gracie Films

Tom Sheppard – My Gym Partner’s a Monkey “Nice Moustache” – Cartoon Network Studios

Dan Vebber – American Dad “American Dad Afterschool Special” – Fuzzy Door Productions/Underdog Productions

John Viener – Family Guy “The Griffin Family History” – Fuzzy Door Productions

23. Writing in a Feature Production
Rich Burns – “Brother Bear 2” – DisneyToon Studios

Dick Clement & Ian La Frenais and Chris Lloyd & Joe Keenan and Will Davies – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features

Dan Harman, Rob Schrab & Pamela Pettler – “Monster House” – Columbia Pictures Presents an ImageMovers/Amblin Entertainment

Dan Fogelman – “Cars” – Pixar Animation Studios

George Miller, John Collee, Judy Morris & Warren Coleman – “Happy Feet” – Warner Bros. Pictures Presents in Association with Village Roadshow Pictures, A Kennedy Miller Production in Association with Animal Logic Film

Juried Award Categories

Winsor McCay Award
Bill Plympton, Genndy Tartakovsky, Andreas Deja

June Foray
Stephen Worth

Ub Iwerks Award
None

Special Achievement
None

Certificate of Merit
Bill Matthews, Michael Fallik, Marc Deckter, Eric Graf