35th Annie Awards (2008)

Nominees & Winners

Production Categories

1. Best Animated Feature
Bee Movie – DreamWorks Animation

Persepolis – Sony Pictures Classics

Ratatouille – Pixar Animation Studios

Surf’s Up – Sony Pictures Animation

The Simpsons Movie – Twentieth Century Fox

2. Best Home Entertainment Production
Doctor Strange – MLG Productions

Futurama “Bender’s Big Score” – The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television

3. Best Animated Short Subject
Everything Will Be OK – Bitter Films

How to Hook Up Your Home Theater – Walt Disney Feature Animation

Shorty McShorts’ Shorts “Mascot Prep” – Walt Disney Television Animation

The Chestnut Tree – Picnic Pictures

Your Friend the Rat – Pixar Animation Studios

4. Best Animated Television Commercial
CVS Watering Can – Acme Filmworks

Esurance “Homeowners” – Wild Brain

Idaho Lottery: Twister – Acme Filmworks

Oregon Lottery “Alaska” – Laika/house

Power Shares Escape Average – Acme Filmworks

5. Best Animated Television Production
Jane and the Dragon – Weta Productions Limited & Nelvana Limited

Creature Comforts America – Aardman Animations

Moral Orel – ShadowMachine

Robot Chicken Star Wars- ShadowMachine

Kim Possible – Walt Disney Television Animation

6. Best Animated Television Production for Children
Chowder – Cartoon Network Studios

El Tigre – Nickelodeon

Little Einsteins – Disney Channel

Peep and the Big Wide World – Discovery Kids

The Backyardigans – Nickelodeon

7. Best Animated Video Game
Avatar: The Last Airbender “The Burning Earth” – THQ, Inc.

Bee Movie Game – Activision

Ratatouille – THQ, Inc.

Transformers: The Game – Blur Studios

Achievement Categories

8. Animated Effects
Gary Bruins – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Deborah Carlson – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Ryan Laney – “Spider-Man 3” – Sony Pictures Imageworks

James Mansfield – “How to Hook Up Your Home Theater” – Walt Disney Feature Animation

Jon Reisch – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

9. Animation Production Artist
John Clark – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Michael Isaak – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Hyun-Min Lee – “The Chestnut Tree” – Picnic Pictures

Natasha Liberman – “Growing Up Creepie “Creepie & The Candy Factory” – Taffy Entertainment LLC, Telegrael Teoranta, Discovery Communications Inc., SunWoo Entertainment, Peach Blossom Media

Jim Worthy – My Gym Partner’s A Monkey “Meet the Spidermonkeys” – Cartoon Network Studios

10. Character Animation in a Television Production
Elizabeth Harvatine

Moral Orel “Nature 2” – ShadowMachine

Monica Kennedy – El Tigre – Nickelodeon

Eric Towner – Robot Chicken – ShadowMachine

11. Character Animation in a Feature Production
Dave Hardin – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Alan Hawkins – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Michal Makarewicz – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

12. Character Design in a Television Production
Jorge R. Gutierrez – El Tigre “Fistful of Collars”

Nickelodeon

13. Character Design in a Feature Production
Sylvain Deboissy – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Carter Goodrich – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

14. Directing in a Television Production
Seth Green “Robot Chicken Star Wars” – ShadowMachine

David Hartman

Tigger & Pooh “Turtles Need for Speed” – Walt Disney Television Animation

Raymie Muzquiz

Squirrel Boy “Gumfight at the S’Okay Corral” – Cartoon Network Studios

Howy Parkins – The Emperor’s New School “Emperor’s New Musical”

Walt Disney Television Animation

Gary Trousdale “Shrek The Halls” – DreamWorks Animation

15. Directing in a Feature Production
Brad Bird “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Ash Brannon & Chris Buck “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Chris Miller & Raman Hui – “Shrek The Third” – DreamWorks Animation

Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

David Silverman – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

16. Music in a Television Production
Alf Clausen & Michael Price – The Simpsons “Yokel Chords” – Gracie Films in association with 20th Century Fox

Evan Lurie, Robert Scull & Steven Bernstein – The Backyardigans “International Super Spy” – Nickelodeon

Drew Neumann & Gregory Hinde – Billy & Mandy’s Big Boogey Adventure – Cartoon Network Studios

Shawn Patterson – El Tigre “Yellow Pantera” – Nickelodeon

James L. Venable & Jennifer Kes Remington – Foster’s Home For Imaginary Friends “The Bloo Superdude and the Magic Potato Power” – Cartoon Network Studios

17. Music in a Feature Production
Olivier Bernet – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

Danny Elfman, Rufus Wainwright & Rob Thomas – “Meet The Robinsons” – Walt Disney Feature Animation

Michael Giacchino – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Rupert Gregson-Williams – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Amy Powers, Russ DeSalvo & Jeff Danna – “Disney Princess Enchanted Tales” – DisneyToon Studios/Walt Disney Video/Disney Enterprises, Inc.

18. Production Design in a Feature Production
Doug Chiang – “Beowulf” – Paramount Pictures

Harley Jessup – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Marcelo Vignali – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

19. Storyboarding in a Television Production
Ben Balistreri – Danny Phantom “Torrent of Terror” – Nickelodeon

Aldin Baroza – The Replacements “London Calling” – Walt Disney Television Animation

Dave Bennett – Tom and Jerry Tales – Warner Bros. Animation

Steve Fonti – Family Guy “No Chris Left Behind” – Fox TV Animation/Fuzzy Door Productions

Roy Meurin – My Friends Tigger and Pooh “Good Night to Pooh” – Walt Disney Television Animation

20. Storyboarding in a Feature Production
Don Hall – ‘Meet The Robinsons’ – Walt Disney Feature Animation

Denise Koyama – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Ted Mathot – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Sean Song – “Teenage Mutant Ninja Turtles” – IMAGI Animation Studios

Nassos Vakalis – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

21. Voice Acting in a Television Production
Scott Adsit – Voice of Clay Puppington – “Moral Orel” – ShadowMachine

Madison Davenport – Voice of Sophianna – “Christmas is Here Again!” – Easy To Dream Entertainment

Tom Kenny – Voice of SpongeBob – SpongeBob SquarePants “Spy Buddies” – Nickelodeon

Eartha Kitt – Voice of Yzma – The Emperor’s New School “Emperor’s New Musical” – Walt Disney Television Animation

Eddie Murphy – Voice of Donkey – “Shrek The Halls”

DreamWorks Animation

22. Voice Acting in a Feature Production
Janeane Garofalo – Voice of Collette – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Ian Holm – Voice of Skinner – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Julie Kavner – Voice of Marge Simpson – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

Patton Oswalt – Voice of Remy – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Patrick Warburton – Voice of Ken – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

23. Writing in a Television Production
C.H. Greenblatt & William Reiss – Chowder “Burple Nurples” – Cartoon Network Studios

Gene Grillo – Back at the Barnyard “Cowman and Ratboy” – Nickelodeon

Ian Maxtone-Graham & Billy Kimball – The Simpsons “24 Minutes” – Gracie Films

Christopher Painter – Squirrel Boy “I Only Have Eye For You” – Cartoon Network Studios

Tom Sheppard – My Gym Partner’s A Monkey “The Butt of the Jake” – Cartoon Network Studios

24. Writing in a Feature Production
Brad Bird – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Ian Maxtone-Graham, George Meyer, David, Mirkin, Mike Reiss, Mike Scully, Matt Selman, John Swartzwelder & Jon Vitti – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

Don Rhymer and Ash Brannon & Chris Buck & Christopher Jenkins – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

Juried Award Categories

Winsor McCay Award
John Canemaker, Glen Keane, John Kricfalusi

June Foray
Jerry Beck

Ub Iwerks Award
Jonathan Gay, Gary Grossman and Robert Tatsumi – the creators of FLASH computer software

Special Achievement
Edwin R. Leonard

promoting the Linux open system for animation in animation studios and gaming software development

Certificate of Merit
Marcus Adams, Joseph Baptista, Steve Gattuso, Jon Reeves, Gemma Ross, Woodbury University