42nd Annie Awards (2015)

Nominees & Winners

Production Categories

1. Best Animated Feature
Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios

Cheatin'

Plymptoons Studio

How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation SKG

Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon

The Book of Life

Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox

The Boxtrolls

Focus Features/Laika

The LEGO Movie -Warner Bros. Pictures

The Tale of The Princess Kaguya

GKIDS/Studio Ghibli

2. Best Animated Special Production
Cosmos: A Spacetime Odyssey

Voyager Pictures LLC

Dawn of the Dragon Racers

DreamWorks Animation

How Murray Saved Christmas

Universal Television

Polariffic

Bent Image Lab / Pershing Road Productions

Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios

3. Best Animated Short Subject
Coda

And Maps And Plans Ltd.

Duet

Glen Keane Productions/ATAP

Feast

Walt Disney Animation Studios

The Simpsons

“Michal Socha Couch Gag” - Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television and Acme Filmworks

Me and My Moulton

Mikrofilm AS/National Film Board of Canada

Silent

Moonbot Studios

The Dam Keeper

Tonko House LLC

The Raven

Moonbot Studios

4. Best Animated TV/Broadcast Commercial
Citizen M: "Swan Song"

PES Film/Stoopid Buddy Stoodios

Flight of the Stories

Aardman Animations

LEGO Batman 3: Beyond Gotham

Plastic Wax Studios

5. Best General Audience Animated TV/Broadcast Production For Preschool Children
Doc McStuffins

Disney Channel / Disney Junior

Peter Rabbit

Nickelodeon Productions and Silvergate Media

Tumble Leaf

Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Wallykazam!

Nickelodeon Productions

Zack & Quack

The Foundation / QQD Ltd / High1 Entertainment

6. Best Animated TV/Broadcast Production For Children’s Audience
Adventure Time

Cartoon Network Studios

Gravity Falls

Disney Television Animation

Legend of Korra

Nickelodeon Animation Studio

Over The Garden Wall

Cartoon Network Studios

Wander Over Yonder

Disney Television Animation

7. Best General Audience Animated TV/Broadcast Production
Archer

FX Productions

Back To Backspace

Cartoon Network Studios

Bob's Burgers

Twentieth Century Fox Studios

Rick and Morty

Starburns Industries, Inc.

Mike Tyson Mysteries

Warner Bros. Animation

Regular Show

Cartoon Network Studios

The Simpsons

Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television

8. Best Animated Video Game
Forza Horizon 2

Microsoft Studios/Turn 10/Playground Games

Valiant Hearts: The Great War

Ubisoft Montpellier

Child of Light

Ubisoft Montreal

9. Best Student Film
After School

Junyi Xiao

Dead Over Heels

Jose Matheu

El Coyote

Javier Barboza

Frog's Legs

Katie Tamboer

My Big Brother

Jason Rayner

Tiny Nomad

Toniko Pantoja

Achievement Categories

10. Outstanding Achievement, Animated Effects in an Animated Production
Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios

James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen

Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation

Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal

Penguins of Madagascar - DreamWorks Animation

Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette

The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox

Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

11. Outstanding Achievement, Animated Effects in a Live Action Production
Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist

Edge of Tomorrow - Warner Bros./Village Roadshow Pictures

Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro

Noah - Paramount Pictures

Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo

The Amazing Spider-Man 2 - Columbia Pictures/Marvel Enterprises

Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond

The Hobbit: The Desolation of Smaug - Metro Goldwyn Mayer/New Line Cinema/WingNut Films

Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen

Transformers: Age of Extinction - Paramount Pictures

Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

X-Men: Days of Future Past - Digital Domain 3.0, Inc.

12. Outstanding Achievement, Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production
Don Crum

Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Carlo Vogele

Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Ken Kim

Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Michael Granberry

Tumble Leaf - Amazon Studios/Bix Pix Entertainment

Teresa Drilling

Tumble Leaf - Amazon Studios/Bix Pix Entertainment

Justin Nichols

Wander Over Yonder - Disney Television Animation

13. Outstanding Achievement, Character Animation in a Feature Production
Fabio Lignini

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Steven "Shaggy" Hornby

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Thomas Grummt

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Ravi Kamble

Penguins of Madagascar - DreamWorks Animation SKG

Travis Knight

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Malcolm Lamont

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Jason Stalman

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

14. Outstanding Achievement, Character Animation in a Live Action Production
Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic

Dawn of the Planet of the Apes - Chernin Entertainment/Ingenious Media/TSG Entertainment

Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby

Guardians of the Galaxy - Marvel Studios

Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

The Hobbit: The Desolation of Smaug - Metro Goldwyn Mayer/New Line Cinema/WingNut Films

15. Outstanding Achievement, Character Animation in a Video Game
Mike Mennillo

Assassin's Creed Unity - Ubisoft Montreal

Alex Savin, Allan Cortez, Kelly Graham, Aaron Bouthillier, Jeff Agala

Don't Starve: Console Edition - Klei Entertainment Inc.

Alex Drouin

Child Of Light - Ubisoft Montreal

16. Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast Production
Andy Suriano

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Benjamin Balistreri

Wander Over Yonder - Disney Television Animation

Zac Gorman

Welcome to the Wayne - Nickelodeon in association with Switch Animation

17. Outstanding Achievement, Character Design in an Animated Feature Production
Shiyoon Kim, Jin Kim

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios

Timothy Lamb, Joe Moshier

Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation

Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa

Penguins of Madagascar - DreamWorks Animation

Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli

Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation

Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo

Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon

Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez

The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox

Mike Smith

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

18. Outstanding Achievement, Directing in an Animated TV/Broadcast Production
Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi

Adventure Time - Cartoon Network Studios

Bryan Fordney

Archer - FX Productions

Jennifer Coyle & Bernard Derriman

Bob's Burgers - Twentieth Century Fox Television

Aaron Springer

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Rob Renzetti

Gravity Falls - Disney Television Animation

Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter

Over The Garden Wall - Cartoon Network Studios

Matthew Nastuk

The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television

David Thomas

Wander Over Yonder - Disney Television Animation

19. Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production
Don Hall & Chris Williams

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios

Bill Plympton

Cheatin' - Plymptoons Studio

Dean DeBlois

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Tomm Moore

Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon

Jorge R. Gutierrez

The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox

Anthony Stacchi & Graham Annable

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director

The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

Isao Takahata

The Tale of The Princess Kaguya - GKIDS/Studio Ghibli

20. Outstanding Achievement, Music in an Animated TV/Broadcast Production
Christopher Willis

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford

Dora and Friends: Into the City! - Nickelodeon Productions

Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman

LEGO Ninjago: Masters of Spinjitzu - Wil Film ApS

Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion

Marvel's Avengers Assemble - Marvel Animation

Nathan Barr & Lisbeth Scott

Tumble Leaf - Amazon Studios/Bix Pix Entertainment

21. Outstanding Achievement, Music in an Animated Feature Production
Nicole Renaud, Composer

Cheatin' - Plymptoons Studio

John Powell, Jónsi

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Danny Elfman

Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation

Bruno Coulais & Kila

Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon

Joe Hisaishi

The Tale of The Princess Kaguya - GKIDS/Studio Ghibli

22. Outstanding Achievement, Production Design in an Animated TV/Broadcast Production
Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou

Cosmos: A Spacetime Odyssey - Voyager Pictures LLC

Joseph Holt

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Narina Sokolova

Mickey Shorts - Disney

Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka

The Powerpuff Girls - Cartoon Network

Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar

Turbo FAST - DreamWorks Animation

Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio

Wander Over Yonder - Disney Television Animation

Erez Gavish

Zack & Quack - The Foundation / QQD Ltd / High1 Entertainment

23. Outstanding Achievement, Production Design in an Animated Feature Production
David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland

Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation

Adrien Merigeau

Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon

Simon Varela & Paul Sullivan

The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox

Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Grant Freckelton

The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

24. Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production
Heiko Drengenberg

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld

Gravity Falls - Disney Television Animation

Joaquim Dos Santos

Legend of Korra - Nickelodeon

Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace

Star Wars Rebels - Lucasfilm, Ltd/Disney XD

Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis

The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television

Louise Smythe

Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Mark Ackland

Wander Over Yonder - Disney Television Animation

25. Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated Feature Production
Marc E. Smith

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios

Truong "Tron" Son Mai

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Piero Piluso

Planes: Fire & Rescue - Disneytoon Studios

John Hurst

Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation

Rodrigo Perez-Castro

Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation

Julian Nariño

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Emanuela Cozzi

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

26. Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production
Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker

Fairly Oddparents - Nickelodeon

Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd

Robot Chicken - A Stoopid Buddy Stoodios Production in association with Stoopid Monkey and Williams Street

27. Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated Feature Production
Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi

Henry & Me - Henry & Me Productions LLC

Andy Garcia as the voice of Eduardo

Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation

Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Dee Bradley Baker as the voice of Fish

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

28. Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production
Darrick Bachman

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata

The Powerpuff Girls - Cartoon Network Studios

Rob LaZebnik

The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television

Tim Long

The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television

Steve Purcell

Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

29. Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production
Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios

Dean DeBlois

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Will Collins

Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon

Irena Brignull & Adam Pava

The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Phil Lord & Christopher Miller

The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

30. Outstanding Achievement, Editorial in an Animated TV/Broadcast Production
Illya Owens

Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation

Ernesto Matamoros

Dragons: Defenders of Berk - DreamWorks Animation

Mike Elias

Family Guy - Fox Television Animation

David Suther, Bradley Furnish & David Condolora

Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Todd Raleigh & Doug Vito

Turbo FAST - DreamWorks Animation

31. Outstanding Achievement, Editorial in an Animated Feature Production
Tim Mertens

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios

John K. Carr

How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG

Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway

Planes: Fire & Rescue - Disneytoon Studios

Darragh Byrne

Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon

David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O'Brien-Brown

The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

Juried Award Categories

Winsor McCay Award
Didier Brunner, Don Lusk and Lee Mendelson for their career contributions to the art of animation

June Foray Award
Charles Solomon for his significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation

Ub Iwerks
DreamWorks Animation's Apollo Software for technical advancement that has made a significant impact on the art or industry of animation

Special Achievement Award
The Walt Disney Family Museum recognizing the unique and significant impact on the art and industry of animation