43rd Annie Awards (2016)

Nominees & Winners

Production Categories

1. Best Animated Feature
Anomalisa

Paramount Pictures

Inside Out

Pixar Animation Studios

Shaun the Sheep The Movie

Aardman Animations

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios

The Peanuts Movie

Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation

2. Best Animated Special Production
Elf: Buddy's Musical Christmas

Warner Bros. Animation

He Named Me Malala

Parkes-MacDonald / Little Door

I Am A Witness

Moonbot Studios

Kite

Epic Games

Kurt Cobain: Montage of Heck

End of Movie, LLC

Niko and the Sword of Light

Titmouse, Inc. / Amazon Studios

3. Best Animated Short Subject
Carface

National Film Board of Canada

DISSONANCE

frameboX

If I was God

National Film Board of Canada

On Ice

Google/Evil Eye Pictures

Sanjay's Super Team

Pixar Animation Studios

World of Tomorrow

Don Hertzfeldt

4. Best Animated Television/Broadcast Commercial
Chex Party Mix: "Holiday Magic"

Stoopid Buddy Stoodios

Man and Dog

Psyop

Michelin Total Performance: "All the Performances In Every Tire"

Moonbot Studios

We Are All Farmers

Acme Filmworks

5. Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
Bubble Guppies

Episode: 326 - "Super Guppies!" - Nickelodeon Nelvana

PAW Patrol

Episode: 213, Pups Save A MerPup -Spin Master Nickelodeon

Peter Rabbit

Episode: 216 - The Kitten and Pig Adventure - Nickelodeon Productions Silvergate Media

Sheriff Callie's Wild West

Episode: #201A "The Good, the Bad & the Yo-Yo" - Wild Canary Animation / Disney Junior

Transformers Rescue Bots

Episode: "I Have Heard The Robots Singing" - Hasbro Studios

Tumble Leaf

Episode: Mirror - Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

6. Best Animated Television/Broadcast Production For Children
Clarence

Episode: Turtle Hats - Cartoon Network

Gravity Falls

Episode: Not What He Seems - Disney Television Animation

Harvey Beaks

Episode: A Day of No To-Do - Nickelodeon

Sanjay & Craig

Episode: Street Dogg - Nickelodeon

Star vs. the Forces of Evil

Episode: Blood Moon Ball - Disney Television Animation

Steven Universe

Episode: Jail Break - Cartoon Network Studios

Wander Over Yonder

Episode: The Breakfast - Disney Television Animation

7. Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
Bob's Burgers

Episode: Can't Buy Me Math - Twentieth Century Fox Television Bento Box Entertainment

BoJack Horseman

Episode: Brand New Couch - The Tornante Company

Moonbeam City

Episode: Quest for Aquatica - Titmouse, Inc. / Comedy Central

The Simpsons

Episode: Halloween of Horror - Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television

8. Best Animated Feature-Independent
Boy and the World

Filme de Papel

Kahlil Gibran's The Prophet

Ventanarosa

The Boy and the Beast

Studio Chizu

When Marnie Was There

Studio Ghibli

9. Best Student Film
Can I Stay?

Ringling College

Dodoba

Yon Hui Lee

ed

Taha Neyestani

Life Smartphone

Xie Chenglin

Mother

Stephanie Chiew

Nice To Meeteor You

Yizhou Li

Shift

Maria Cecilia Puglesi

The Casebook of Nips & Porkington

Melody Wang

Achievement Categories

10. Outstanding Achievement, Animated Effects in an Animated Production
Home

DreamWorks Animation - Effects Lead: Greg Gladstone, Effects Lead: Tim Hoff, Effects Lead: Mark Newport, Effects Lead: Jason Rickwald, Effects Lead: Stephen Wood

Hotel Transylvania 2

Sony Pictures Animation - Character Effects Supervisor: Chris Logan, Character Effects Supervisor: Brian Casper, Character Effects Lead: Gavin Baxter, Character Effects Lead: William Eckroat

Inside Out

Pixar Animation Studios - Effects Artist: Amit Baadkar, Effects Artist: Dave Hale, Effects Artist: Vincent Serritella, Second Unit & Crowds Animation, Supervisor: Paul Mendoza

Minions

Illumination Entertainment - Computer Graphic Supervisor: Frank Baradat, Computer Graphic Supervisor: Antonin Seydoux, Effects Supervisor: Milo Riccarand, Lighting & Composite Supervisor: Nicolas Brack

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Effects Supervisor: Jon Reisch, Effects Lead: Stephen Marshall Volumetric Clouds Architect: Magnus Wrenninge, Development & Effects Artist: Michael Hall, Effects Technical Lead: Michael K. O'Brien

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

Paramount Animation - Effects Animation Supervisor: Brice Mallier, FX Animation Supervisor: Paul Buckley, FX Animator: Brent Droog, FX Animator: Alex Whyte, Lead FX Animator: Jonothan Freisler

11. Outstanding Achievement, Animated Effects in a Live Action Production
Jurassic World

Universal Studios / Legendary Pictures - Effects TD Supervisor: Raul Essig, Digital Artist: Roman Schmidt, Digital Artist: Mark Chataway, Digital Artist: Ryan Hopkins

Marvel's Avengers : Age of Ultron – Sokovia Destruction

Marvel Studios - Creature Sim Supervisor: Michael Balog, Creature Simulation Lead: Jim Van Allen, Effects Simulation Supervisor: Florent Andorra, Effects Lead: Georg Kaltenbrunner

Maze Runner: The Scorch Trials

Gotham Group 20th Century Fox - FX Supervisor: Ronnie Menahem, CG Supervisor: Pavani Rao Boddapati, Lighting TD: Francois Sugny, Models: Leslie Chan, FX TD: Nicolas Petit

The Hobbit : The Battle of the Five Armies

New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) - WingNut Films 3Foot7, FX Supervisor: Ronnie Menahem, Lead FX TD: Brian Goodwin, FX Supervisor: Jason Lazaroff, Senior Environment Artist: Paul Harris, Lead Modeller:

The Hobbit : The Battle of the Five Armies

New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) - WingNut Films 3Foot7, FX Supervisor: Ronnie Menahem, Lead FX TD: Brian Goodwin, FX Supervisor: Jason Lazaroff, Senior Environment Artist: Paul Harris, Lead Modeller:

12. Outstanding Achievement, Character Animation in an Animated TV/Broadcast Production
Dragons: Race to the Edge

Episode: "Have Dragon Will Travel, Part 2" - DreamWorks Animation Television, Lead Animator: Yong-Zhi Sun, Character: Heather, Windshear, Astrid, Hiccup

Dragons: Race to the Edge

Episode: "Have Dragon Will Travel, Part 1" - DreamWorks Animation Television, Character Animator: Chi-Ho Chan, Character: Heather, Windshear, Dagur, Savage, Hiccup, Toothless, Berserkers

Elf: Buddy's Musical Christmas

Screen Novelties Warner Bros Animation, Character Animator: Alfonso Estrada, Character: Buddy, Jovie

Elf: Buddy's Musical Christmas

Screen Novelties Warner Bros Animation, Character Animator: Scott Daros, Character: Buddy, Jovie, Fake Santa #1, fake santas

Peter Rabbit

Episode: 216 - The Kitten and Pig Adventure - Nickelodeon Productions Silvergate Media, Character Animator: Maurizio Parimbelli, Character: Peter, Benjamin, Lily, Mittens, Pig Robinson, Ducklings

Turbo FAST

Episode: "Turboldly Go" - DreamWorks Animation Television, Character Animator: Ryan MacNeilCharacter: Smoove Move, Chet, Incidental, Characters, EFX

Wander Over Yonder

Episode: The Good Bad Guy - Disney Television Animation, Character Animator: Justin Nichols, Character: Lord Hater

13. Outstanding Achievement, Character Animation in a Feature Production
Home

DreamWorks Animation - Animation Supervisor: Mark Donald, Character: Various

Inside Out

Pixar Animation Studios - Animator: Allison Rutland, Character: All Characters

Inside Out

Pixar Animation Studios - Animator: Travis Hathaway, Character: All Characters

Minions

Illumination Entertainment - Animator: Hichem Arfaoui, Character: Herb & Scarlet Overkill, Kevin, Stuart & Bob

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Animator: Mark C. Harris, Character: All Characters

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Animator: K.C. Roeyer, Character: All Characters

The Peanut s Movie

Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation - Lead Animator: BJ Crawford, Character: Multiple Characters

14. Outstanding Achievement, Character Animation in a Live Action Production
Jurassic World – Indominus Rex

Universal Studios / Legendary Pictures - VFX Animation Supervisor: Glen McIntosh, Associate Animation Supervisor: Kevin Martel, Lead Animator: Kyle Winkelman, Digital Artist: Rodrick Fransham, Creature Supervisor: Kaori Og

Marvel's Avengers : Age of Ultron – The Hulk

Marvel Studios - Assoc. Animation Supervisor: Jakub Pistecky, Animator: Gang Trinh, Animator: Craig Penn, Lead Animator: Mickael Coedel, Lead Animator : Yair Gutierrez

Marvel's Avengers : Age of Ultron – Ultron

Marvel Studios - Lead Animator: Peter Tan, Animator: Boon Yik Lim, Animator: Sachio Nishiyama, Animator: Byounghee Cho, Animator: Roy Tan

The Hobbit : The Battle of the Five Armies

AZOG - New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) - WingNut Films 3Foot7, Animation Supervisor: Aaron Gilman, Senior Facial Modeller: Howard Sly, Lead Animator: Matthew Riordan, Creature TD: Kevin Kelm, Lead Sha

The Hobbit : The Battle of the Five Armies

SMAUG - New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) - WingNut Films 3Foot7, Animation Supervisor: David Clayton, Creature Supervisor: Gios Johnston, Senior Modeller: Andreja Vuckovic, Lead Shader TD: Guillaume Fr

The Revenant – The Bear

Regency Enterprises, New Regency Pictures, Anonymous Content, M Productions, Appian Way, RatPac-Dune Entertainment - Animation Supervisor: Matthew Shumway, Lead Digital Artist: Adrian Millington, Digital Artist: Blaine Toderian,

Jurassic World – Indominus Rex

Universal Studios / Legendary Pictures - VFX Animation Supervisor: Glen McIntosh, Associate Animation Supervisor: Kevin Martel, Lead Animator: Kyle Winkelman, Digital Artist: Rodrick Fransham, Creature Supervisor: Kaori Og

The Hobbit : The Battle of the Five Armies

AZOG - New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) - WingNut Films 3Foot7, Animation Supervisor: Aaron Gilman, Senior Facial Modeller: Howard Sly, Lead Animator: Matthew Riordan, Creature TD: Kevin Kelm, Lead Sha

The Hobbit : The Battle of the Five Armies

SMAUG - New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) - WingNut Films 3Foot7, Animation Supervisor: David Clayton, Creature Supervisor: Gios Johnston, Senior Modeller: Andreja Vuckovic, Lead Shader TD: Guillaume Fr

The Revenant – The Bear

Regency Enterprises, New Regency Pictures, Anonymous Content, M Productions, Appian Way, RatPac-Dune Entertainment - Animation Supervisor: Matthew Shumway, Lead Digital Artist: Adrian Millington, Digital Artist: Blaine Toderian,

15. Outstanding Achievement, Character Animation in a Video Game
Armikrog

Pencil Test Studios, Inc. - Lead Animator: Mike Dietz Character: All Characters

Evolve

2K Games - Character Animator: David Gibson, Character: Daisy, Goliath, Kraken

Invisible, Inc.

Klei Entertainment Inc. - Character Animator: Bruce Chang, Character: Decker, Central, Nika, Guards

16. Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast Production
Breadwinners

Episode: Wrath of the Pizza Lord - Nickelodeon in association with Titmouse CanadaAnimation, Inc. - Character Designer: Junpei Takayama, Character: DuckBuhdeuce Pizza Winner A, DuckSwaySway Pizza Winner A, Mushroom, Worker A, Onion Worker A

Elf: Buddy's Musical Christmas

Episode: Elf: Buddy's Musical Christmas - Screen Novelties Warner Bros Animation, Character Designer: Craig Kellman, Character: Buddy, Jovie, Walter Hobbs, Michael Hobbs, Mr. Greenway, Chadwick & Matthews, Santa Claus, Bac

Harvey Beaks

Episode: Night Club Night - Nickelodeon - Character Designer: David Tilton Character:Harvey in Club Suit Harvey in Leotard Club, Dance Circle Bouncer Club Incidentals, Bunny Protest DJ Dade on Sugar Techno, Bear in Club Outfit Jeremy as Bar

Pickle and Peanut

Episode: Swim Lessons - Disney Television Animation - Lead Character Design: Tapan Gandhi, Character: Multiple

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Pig Goat Banana Cricket High Five! - NickelodeonCo-Creator: Dave Cooper Character: Pig, Goat, Banana, Cricket, Captain Sassafras, Mr. Manelli, Dog Cart, Picklemart Mascot, Shragger, Rasta Rat, Love Comet, Burgerstein, Ju

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Miss Cutesy Meow Meows - Nickelodeon - Character Designer: Gordon Hammond, Character: Incidental Scientist Crowd, Treehouse Bot Incidental Cab Driver, Character Designer: Steve Hirt Character: Pig in Picklemart Uniform P

The Mr. Peabody and Sherman Show

Episode: "New Sponsor/ Cleopatra" - DreamWorks Animation TelevisionCharacter Design Supervisor: Chris Mitchell, Character: Various, Character Designer: Keiko Murayama, Character: Various

Breadwinners

Episode: Wrath of the Pizza Lord - Nickelodeon in association with Titmouse CanadaAnimation, Inc. - Character Designer: Junpei Takayama, Character: DuckBuhdeuce Pizza Winner A, DuckSwaySway Pizza Winner A, Mushroom, Worker A, Onion Worker A

Elf: Buddy's Musical Christmas

Episode: Elf: Buddy's Musical Christmas - Screen Novelties Warner Bros Animation, Character Designer: Craig Kellman, Character: Buddy, Jovie, Walter Hobbs, Michael Hobbs, Mr. Greenway, Chadwick & Matthews, Santa Claus, Bac

Harvey Beaks

Episode: Night Club Night - Nickelodeon - Character Designer: David Tilton Character:Harvey in Club Suit Harvey in Leotard Club, Dance Circle Bouncer Club Incidentals, Bunny Protest DJ Dade on Sugar Techno, Bear in Club Outfit Jeremy as Bar

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Pig Goat Banana Cricket High Five! - NickelodeonCo-Creator: Dave Cooper Character: Pig, Goat, Banana, Cricket, Captain Sassafras, Mr. Manelli, Dog Cart, Picklemart Mascot, Shragger, Rasta Rat, Love Comet, Burgerstein, Ju

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Miss Cutesy Meow Meows - Nickelodeon - Character Designer: Gordon Hammond, Character: Incidental Scientist Crowd, Treehouse Bot Incidental Cab Driver, Character Designer: Steve Hirt Character: Pig in Picklemart Uniform P

17. Outstanding Achievement, Character Design in an Animated Feature Production
Hotel Transylvania 2

Sony Pictures Animation - Character Designer: Craig Kellman, Character: Dennis, Dennis Bat, Vlad, Wuzzlelumplebum, Brandon, Linda, Mike, Johnny's sister, Character Design: Stephen DeStefano, Character: Kelsey, Cronies

Inside Out

Pixar Animation Studios - Character Art Director: Albert Lozano, Character: All Characters, Character Artist: Chris Sasaki Character: All Characters

Minions

Illumination Entertainment - Character Designer: Eric Guillon Character: Herb Overkill, Scarlet Overkill, Minions, Yeti

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Character Art Director: Matt Nolte Character: All Characters

18. Outstanding Achievement, Directing in an Animated TV/Broadcast Production
Archer

Episode: Edie's Wedding - FX Productions - Director: Bryan Fordney

Disney Mickey Mouse

Episode: Coned - Disney Television Animation - Director: Dave Wasson

Dragons : Race to the Edge

Episode: "Reign of Fireworms" - DreamWorks Animation Television, Director: TJ Sullivan

Elf: Buddy's Musical Christmas

Episode: Elf: Buddy's Musical Christmas - Screen Novelties Warner Bros Animation - Director: Mark Caballero, Director: Seamus Walsh

Gravity Falls

Episode: Northwest Mansion Mystery - Disney Television Animation - Director: Matt Braly

Disney Mickey Mouse

Episode: Bottle Shocked - Disney Television Animation - Director: Heiko Drengenberg

Pickle and Peanut

Episode: Pickle the Falcon Master - Disney Television Animation - Director: Ken Wong

Steven Universe

Episode: The Test - Cartoon Network Studios - Director: Ian Jones-Quartey

19. Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production
Anomalisa

Paramount Pictures - Director: Charlie Kaufman, Director: Duke Johnson

Extaordinary Tales

Melusine Productions and R&R Communications - Director: Raul Garcia

Inside Out

Pixar Animation Studios - Director: Pete Docter

Kahlil Gibran's The Prophet

Ventanarosa - Director: Roger Allers

Shaun the Sheep The Movie

Aardman Animations - Director: Mark Burton, Director: Richard Starzak

The Peanut s Movie

Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation - Director: Steve Martino

When Marnie Was There

Studio Ghibli - Director: Hiromasa Yonebayashi

20. Outstanding Achievement, Music in an Animated TV/Broadcast Production
Disney Mickey Mouse

Episode: ¡Feliz Cumpleaños! - Disney Television Animation - Composer: Christopher Willis

Elf: Buddy's Musical Christmas

Episode: Elf: Buddy's Musical Christmas - Screen Novelties Warner Bros Animation - Composer/Lyricist: Matthew Sklar, Composer/Lyricist: Christopher Guardino

Puffin Rock

Episode: Night Lights - Cartoon Saloon, Dog Ears, Penguin Books - Composer/Lyricist: Einar Tonsberg

Sanjay & Craig

Episode: Street Dogg - Nickelodeon - Lyricist: Nick Bachman, Lyricist: Neil Graf, Composer: Matt Mahaffey, Composer/Lyricist: Jonathan Hylander (Music Editor)

Sheriff Callie's Wild West

Episode: #201A "The Good, the Bad & the Yo-Yo" - Wild Canary Animation / Disney Junior - Composer/Lyricist: Mike Himelstein, Lyricist: Joe Ansolabehere, Composer: Mike Barnett, Mike Turner

The Venture Bros: All This And Gargantua-2

Titmouse, Inc. / Adult SwimComposer/Lyricist: J.G. Thirlwell

Wander Over Yonder

Episode: The Black Cube - Disney Television Animation - Composer: Andy Bean

21. Outstanding Achievement, Music in an Animated Feature Production
Anomalisa

Paramount Pictures - Composer: Carter Burwell

Batman Unlimited: Monster Mayhem

Warner Bros. Animation - Composer: Kevin Riepl

Boy and the World

Filme de Papel - Composer: Ruben Feffer, Composer: Gustavo Kurlat

Inside Out

Pixar Animation Studios - Composer: Michael Giacchino

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Composer: Mychael Danna, Composer: Jeff Danna

22. Outstanding Achievement, Production Design in an Animated TV/Broadcast Production
Dawn of t he Croods

Episode: "Garden of Eaten" - DreamWorks Animation Television - Production Design: Jonathan Pyun, Production Design: Aaron Spurgeon, Production Design: Baptiste Lucas, Production Design: Margaret Wuller, Production Design: Ethan Becke

Fresh Beat Band of Spies

Episode: 107, Singing Pirate - Nickelodeon Productions 6 Point 2 Nelvana - Production Design: Ernie Gilbert, Production Design: Kristin Donner, Production Design: Steve Meyers, Production Design: Fred Gardner, Production Design:

Gravity Falls

Episode: Xpcveaoqfoxso (Weirdmageddon) - Disney Television Animation - Production Design: Ian Worrel, Production Design: Jeffrey Thompson

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Happy Chalawunga! - Nickelodeon - Production Design: Dave Cooper, Production Design: Mike Dougherty, Production Design: Francis Giglio

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Prank Thy Neighbor - Nickelodeon - Production Design: Dave Cooper, Production Design: Mike Dougherty, Production Design: Francis Giglio

Puffin Rock

Episode: Night Lights - Cartoon Saloon, Dog Ears, Penguin Books - Production Design: Lily Bernard, Production Design: Marie Thorhauge, Production Design: Stefano Scapolan

The Mr. Peabody and Sherman Show

Episode: "Peabody's Parents/Galileo" - DreamWorks Animation Televsion - Production Design: Kevin Dart, Production Design: Sylvia Liu, Production Design: Chris Turnham, Production Design: Eastwood Wong

Dawn of t he Croods

Episode: "Garden of Eaten" - DreamWorks Animation Television - Production Design: Jonathan Pyun, Production Design: Aaron Spurgeon, Production Design: Baptiste Lucas, Production Design: Margaret Wuller, Production Design: Ethan Becke

Fresh Beat Band of Spies

Episode: 107, Singing Pirate - Nickelodeon Productions 6 Point 2 Nelvana - Production Design: Ernie Gilbert, Production Design: Kristin Donner, Production Design: Steve Meyers, Production Design: Fred Gardner, Production Design:

23. Outstanding Achievement, Production Design in an Animated Feature Production
Boy and the World

Filme de Papel - Production Design: Alê Abreu

He Named Me Malala

Parkes-MacDonald / Little Room - Production Design: Jason Carpenter

Home

DreamWorks Animation - Production Design: Emil Mitev

Inside Out

Pixar Animation Studios - Production Design: Ralph Eggleston

Minions

Illumination Entertainment - Production Design: Eric Guillon

Shaun the Sheep The Movie

Aardman Animations - Production Design: Matt Perry, Production Design: Gavin Lines

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Production Design: Harley Jessup, Production Design: Sharon Calahan, Production Design: Bryn Imagire, Production Design: Noah Klocek, Production Design: Huy Nguyen

24. Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production
Adventure Time

Episode: Walnuts & Rain - Cartoon Network Studios - Storyboard Artist: Tom Herpich

Disney Mickey Mouse

Episode: ¡Feliz Cumpleaños! - Disney Television Animation - Storyboard Artist: Alonso Ramirez Ramos

Dragons: Race to the Edge

Episode: Eye of the Beholder (Part 1 and 2) - Dreamworks Animation - Storyboard Artist: Heidi Jo Gilbert

Niko and the Sword of Light

Episode: (pilot) - Titmouse, Inc. / Amazon Studios - Storyboard Artist: Sung Jin Ahn, Storyboard Artist: Ben Juwono, Storyboard Artist: David Woo, Storyboard Artist: Donna Lee

Steven Universe

Episode: Jail Break - Cartoon Network Studios - Storyboard Artist: Joe Johnston, Storyboard Artist: Jeff Liu, Storyboard Artist: Rebecca Sugar

The Adventures of Puss in Boots

Episode: "Hidden" - DreamWorks Animation Television - Storyboard Artist: Ben Juwono

Wander Over Yonder

Episode: The Breakfast - Disney Television Animation - Storyboard Artist: Justin Nichols

We Bare Bears

Episode: Burrito - Cartoon Network Studios - Storyboard Artist: Madeline Sharafian, Storyboard Artist: Manny Hernandez, Storyboard Artist: Bert Youn

25. Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated Feature Production
Extraordinary Tales

Melusine Productions and R&R Communications - Storyboard Artist: Antonio Santamaria

Hotel Transylvania 2

Sony Pictures Animation - Storyboard Artist: Mike Smukavic

Inside Out

Pixar Animation Studios - Storyboard Artist: Tony Rosenast

Inside Out

Pixar Animation Studios - Storyboard Artist: Domee Shi

Minions

Illumination Entertainment - Storyboard Artist: Habib Louati

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Storyboard Artist: Bill Presing

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Storyboard Artist: Rosana Sullivan

The Good Dinosaur

Pixar Animation Studios - Storyboard Artist: J.P. Vine, Storyboard Artist: Tony Rosenast, Storyboard Artist: Enrico Casarosa

26. Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production
Bob's Burgers

Episode: Hawk & Chick - Twentieth Century Fox Television Bento Box Entertainment - Starring: Kristen Schaal Character: Louise, Belcher

Breadwinners

Episode: Movie Ducks - Nickelodeon in association with Titmouse Canada - Animation Inc.Voiced By: Eric Bauza Character: Buhdeuce

Dawn of the Croods

Episode: "The First Picture Show", "School of Hard - Rocks" - DreamWorks Animation Television - "Lerk": Grey Griffin Character: Lerk

Dawn of t he Croods

Episode: "The First Picture Show," "Mom Genes" - DreamWorks Animation Television - "Amber": Laraine Newman Character: Amber

Pig Goat Banana Cricket

Episode: Underpants-Palooza - Nickelodeon - Voice Actor: Matt Jones Character: Pig

Star vs the Forces of Evil

Episode: Compilation from Series - Disney Television Animation - Alan Tudyk: Alan Tudyk Character: Ludo

The Adventures of Puss in Boots

Episode: Various - DreamWorks Animation Television - "Puss in Boots": Eric Bauza Character: Puss in Boots

Uncle Grandpa

Episode: Uncle Grandpa At The Movies - Cartoon Network Studios - Featured Voice: Kevin Michael Richardson, Character: Mr. Gus

27. Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated Feature Production
Anomalisa

Paramount Pictures - Cast: Jennifer Jason Leigh Character: Lisa Hesselman

Inside Out

Pixar Animation Studios - Cast: Amy Poehler Character: Joy

Inside Out

Pixar Animation Studios - Cast: Phyllis Smith Character: Sadness

Minions

Illumination Entertainment - Cast: Pierre Coffin Character: The Minions

Minions

Illumination Entertainment - Cast: Jon Hamm Character: Herb Overkill

The Peanuts Movie

Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation - Linus: Alex Garfin Character: Linus

The Peanuts Movie

Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation - Lucy: Hadley Belle Miller Character: Lucy

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

Paramount Animation - Cast: Tom Kenny Character: SpongeBob

28. Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production
Adventure Time

Episode: The Diary - Cartoon Network Studios - Writer: Kent Osborne, Writer: Pendleton Ward, Writer: Jack Pendarvis, Writer: Jillian Tamaki, Writer: Adam Muto

Bob's Burgers

Episode: The Hauntening - Twentieth Century Fox Television Bento Box Entertainment - Writer: Steven Davis, Writer: Kelvin Yu

Gravity Falls

Episode: Not What He Seems - Disney Television Animation - Writer: Alex Hirsch, Writer: Shion Takeuchi, Writer: Josh Weinstein, Writer: Jeff Rowe, Writer: Matt Chapman

The Simpsons

Episode: I Won't Be Home For Christmas - Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television - Writer: Al Jean

29. Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production
Inside Out

Pixar Animation Studios - Writer: Pete Docter, Writer: Meg LeFauve, Writer: Josh Cooley

Shaun the Sheep The Movie

Aardman Animations - Writer: Mark Burton, Writer: Richard Starzak

When Marnie Was There

Studio Ghibli - Writers: Keiko Niwa, Masashi Ando & Hiromasa Yonebayashi

30. Outstanding Achievement, Editorial in an Animated TV/Broadcast Production
All Hail King Julien

Episode: "Body Double" - DreamWorks Animation Television - Nominee: David Craig, Nominee: Jeff Adams

Disney Mickey Mouse

Episode: Coned - Disney Television Animation - Nominee: Illya Owens

Dragons: Race to the Edge

Episode: "Dragon Eye of the Beholder, Part 1" - DreamWorks Animation Television - Nominee: John Laus

Elf: Buddy's Musical Christmas

Episode: Elf: Buddy's Musical Christmas - Screen Novelties Warner Bros Animation - Nominee: Mike Wright

Lost Treasure Hunt

Episode: Columbus Voyage Revisited - Argosy Film Group - Nominee: Nolan Southerland, Nominee: William Kessler, Nominee: Benjamin Rush

Phineas and Ferb

Episode: Last Day of Summer - Disney Television Animation - Nominee: Anne Harting, Nominee: Shawn LeMonnier, Nominee: Lauren Crist, Nominee: Carmen Woods

Star vs the Forces of Evil

Episode: Storm the Castle - Disney Television Animation - Nominee: Ted Supa

31. Outstanding Achievement, Editorial in an Animated Feature Production
Anomalisa

Paramount Pictures - Nominee: Garret Elkins

Inside Out

Pixar Animation Studios - Nominee: Kevin Nolting

Kahlil Gibran's T he Prophet

Ventanarosa - Nominees: Jennifer Dolce & Ernesto Matamoros

Shaun the Sheep The Movie

Aardman Animations - Nominee: Sim Evan-Jones

Juried Award Categories

Winsor McCay Award – for their career contributions to the art of animation
Joe Ranft

Phil Roman

Isao Takahata

June Foray Award – for their significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation
Don Hahn